środa, 11 maja 2016

Oddech PRL.

Od pewnej miłej, starszej pani dostałam w prezencie dużo motków wełny, która pozostał jej po zmarłej siostrze wykorzystującej ją do haftów krzyżykowych.
Wełna jest w trzech kolorach: bezowym, szarym i białym i pochodzi z byłych warsztatów Technikum Włókienniczego w Zgierzu.


Żeby sprawę uprościć, wkleję cytat ze strony Polska Niezwykła.
"Zakład Towarzystwa Przemysłu Włókienniczego "LANA" S.A. w Zgierzu powstał po 1914 roku. Zlokalizowany był przy ulicy Berka Joselewicza 12, obecnie ul. Łódzka. Działała tutaj, przędzalnia, szarpalnia i tkalnia zarobkowa. Na początku lat 20-tych XX w. kapitał zakładowy wynosił 325 tyś. zł. podzielonych na 325 akcji po 100 zł. Przełom lat 20/30 przynosi protesty robotnicze, na wskutek łamania ustawy o 8- godzinnym dniu pracy. Strajki dotyczą także zaległości płacowych. W 1931 r. w zakładzie ze względu na redukcję zatrudnienia, zwolniono 64 osoby. Przed wybuchem wojny pracowało w nim 100 robotników. Po roku 1945, w upaństwowionej fabryce w zaadoptowanych halach, odbywały się zajęcia praktyczne wydziału tkackiego, Włókienniczej Szkoły Zgierskiej. Od 1952 r. już jako 4-letnie Technikum Zawodowe. Zorganizowane zostały warsztaty przędzalni zgrzebnej i czesankowej. Stopniowo modernizowane, z biegiem czasu przeobraziły się w nowoczesny zespół szkolno-produkcyjny, będący na własnym rozrachunku.
Do lat 90-tych, warsztaty Technikum Włókienniczego produkowały m.in. włóczki, przędze, tkaniny wełnopodobne, ubraniowe, poszukiwane na rynku. Na początku lat 90-tych pomieszczenia wynajmowało kilka firm prywatnych, m.in. spółka "Estambre" z Łodzi. Szkołę zlikwidowano w 2000 roku.
Obecnie obiekt jest nieużytkowany i powoli odchodzi w zapomnienie."

I tak oto wełna wyprodukowana przez uczniów nieistniejącej już szkoły trafiła w moje ręce po to, aby powstał z niej szal. Trudno było nazwać go inaczej, niż "Oddech PRL".

Wełna po upraniu okazała się miękka, prawdziwie zgrzebna, z charakterystycznymi przebarwieniami i zgrubieniami (a nawet resztkami słomy do wydłubania), co nadaje jej bardzo specyficzny charakter.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz